Kleje MULTIBOND

Koniec twoich problemów z klejeniem !
Poszukaj wśród wpisów tematów, które i Ciebie dotyczą a wcześniej borykali się z nimi inni.
Pomożemy Ci rozwiązać twój problem, jeśli dotyczy on klejenia, uszczelniania, naprawy uszkodzonych materiałów, antykorozji, smarowania itp.

Sprawdź naszą ofertę:
www.kleje-przemyslowe.pl , www.multibond.pl
Dzwoń lub pisz: (42) 645 75 40, 41 / biuro@multibond.pl

wtorek, 10 stycznia 2012

klejenie materiałów prasowanych (ferrytów)

Jeden z naszych klientów zwrócił się do nas z problemem jaki powstał podczas klejenia rdzeni ferrytowych wykonanych z proszków prasowanych (spiekanych).
Po zmianie dostawcy tych rdzeni, klej anaerobowy MULTIBOND, dotychczas używany przestał polimeryzować, mimo spełnienia dotychczasowych, stosowanych od dwu lat warunków klejenia.
W tej metodzie używano kleju wraz z aktywatorem MULTIBOND-71, ponieważ podłoże klejone nie posiadało odpowiedniej aktywności chemicznej, mogącej rozpocząć polimeryzację kleju.
W poprzednich klejeniach polimeryzacja następowała w ciągu 1-2 minut a obecnie nawet po pięciu minutach klej nie wiązał.
W zakładzie produkcyjnym klienta dokonaliśmy szczegółowej analizy problemu i ponownego klejenia próbnego, ponieważ klej sprawdzany w laboratorium zachowywał się zupełnie poprawnie.
Okazało się, że podczas nanoszenia (produkt jest aerozolem), aktywator MB-71 bardzo szybko wsiąka w powierzchnię rdzenia, zamiast odparowywać. Dało to taki skutek, że na powierzchni klejonej prawie nic nie zostawało aktywatora i klej po zamknięciu spoiny nie miał inicjacji.
Należy tu dodać, że w normalnych warunkach, najwygodniejszą metodą nakładania kleju i aktywatora jest nałożenie ich osobno (klej na jedną a aktywator na drugą stronę złącza) i połączenie w momencie zamykania złącza.
W tej sytuacji zaproponowaliśmy zmianę metody nanoszenia aktywatora - nie na powierzchnię ferrytu, tylko na klej przed zamknięciem złącza. W tej sytuacji jony miedzi zawarte w aktywatorze po odparowaniu nośnika pozostaną na powierzchni kleju i wywołają reakcję wiązania kleju po odcięciu powietrza.
Podobne zjawisko może następować przy klejeniu innych wsiąkliwych (porowatych) materiałów, jeśli klej lub aktywator będą zbyt płynne. Należy zwracać uwagę na takie uwarunkowania zanim zdecydujemy się na zmianę metody łączenia powierzchni.

2 komentarze:

  1. Jak sięgnę pamięcią w tył to przypominam sobie jak w moim domu był okres, że wszystko to co zawierało gumę to zaczęło się psuć. Przede wszystkim były to uszczelki, czy inne gumowe elementy. Oczywiście czasami był wzywany specjalista, jednak ja staram się naprawiać wszystko indywidualnie. Głownie jak coś w aucie się zepsuje to także nie jadę od razu do mechanika. W sytuacji gdy mam do czynienia z elementami z gumy to najlepsze wyroby znajduję w sklepie www https://powerrubber.com/ gdzie ja za każdym razem takie gumowe produkty zamawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń