Kleje MULTIBOND

Koniec twoich problemów z klejeniem !
Poszukaj wśród wpisów tematów, które i Ciebie dotyczą a wcześniej borykali się z nimi inni.
Pomożemy Ci rozwiązać twój problem, jeśli dotyczy on klejenia, uszczelniania, naprawy uszkodzonych materiałów, antykorozji, smarowania itp.

Sprawdź naszą ofertę:
www.kleje-przemyslowe.pl , www.multibond.pl
Dzwoń lub pisz: (42) 645 75 40, 41 / biuro@multibond.pl

środa, 23 grudnia 2009

Najczęstsze pytanie: czym pokleić metal ?

Pytanie łatwe ale odpowiedź wcale nie taka prosta ! Nasze przyzwyczajenie do precyzyjnych odpowiedzi i porad zmusza mnie w takich sytuacjach do zadania kilku dodatkowych pytań: - czy chcemy kleić (połączyć ze sobą) dwa lub więcej elementów czy raczej naprawić uszkodzony element z metalu? - czy złącze lub "plomba" będzie eksploatowane w jakichś szczególnych warunkach (wysoka temperatura, gwałtowne zmiany temperatur, wibracje, uderzenia, wyginanie elmentów, kontakt z wodą, parą, paliwami, olejem, smarem, gazami, stałe działanie promieni UV itp.) ? - czy złącze będzie obciążane siłą działąjącą odrywająco, ścinająco czy ściskająco ? Jaka jest więc odpowiedź na to pytanie ? Będzie ich kilka:


1. Jeśli chcemy po prostu naprawić element z metalu (wżery korozyjne, uszkodzona powierzchnia, utrącony wystający fragment, wybite gniazdo łożyskowe, niepotrzebnie wywiercony otwór albo zerwany gwint) to musimy zastosować epoksydową pastę naprawczą typu "płynny metal". Do aluminium - MULTIBOND-16/A, do odlewów z żeliwa lub staliwa - MULTIBOND-16/O, do wyrobionych stalowych gniazd lub wałków - MULTIBOND-16/S. Pastę przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu a po utwardzeniu w miejscu naprawy możemy zeszlifować do równej powierzchni i pomalować. Naprawę wybitych gniazd łożyskowych najlepiej przeprowadzić przy pomocy nowego łożyska - łożysko należy zatłuścić i użyć jako odcisk formy a potem zdemontować i po odtłuszczeniu wkleić innym klejem. Uszkodzony gwint można naprawić używając zatłuszczonej śruby jako formy lub utwardzoną z naddatkiem pastę epoksydową ponownie nawiercić i nagwintować.

2. Jeśli chcemy kleić (łączyć) metale ze sobą to do wyboru mamy kilka rozwiązań. Najważniejszym kryterium będzie konstrukcja złącza i rodzaj obciążeń:
  • W złączu współosiowym (typu "wał-piasta") używamy kleju anaerobowego z serii MULTIBOND-52.. ,
  • W złączu kołnierzowym (skręcanym śrubami, np. w skrzyni biegów) stosujemy klej anaerobowy z serii MULTIBOND-54.. lub masy silikonowej MULTIBOND ultra RTV,
  • W złączu śrubowym stosujemy klej anaerobowy z serii MULTIBOND-51..
  • W złączu rurowym gwintowanym używamy kleju anaerobowego z serii MULTIBOND-53..
  • Przy klejeniu płaskim elementów z cienkich blach używamy kleju elastycznego MULTIBOND ultra MS lub żywicy epoksydowej (uelastycznionej) MULTIBOND-11E i MULTIBOND-15; można też (szczególnie przy aluminium lub stalach nierdzewnych) użyć kleju poliuretanowego MULTIBOND-31 albo kleju metakrylowego z serii MULTIBOND - 57.. i 58.. .

3. Jeśli kleimy metale i innymi materiałami, to proponujemy następujące rozwiązania:
  • Metale ze szkłem kleimy raczej klejami elastycznymi: w postaci twardej gumy - MULTIBOND ultra MS i twardo-elastycznymi: z serii MULTIBOND-57.. lub 58.. ;
  • Metale z ferrytami kleimy klejami twardo-elastycznymi z serii MULTIBOND-57.. -58.. lub cyjanoakrylowymi MULTIBOND-421 lub 422. Elementy ferrytowe można też wklejać w gnazda metalowe przy pomocy żywic epoksydowych MULTIBOND-11, 11E ;
  • Drobne elementy metalowe można kleić z różnymi materiałami przy pomocy klejów cyjanoakrylowych z serii MULTIBOND-4.. ;
  • Metale z gumą można kleić klejem rozpuszczalnikowym MULTIBOND-22 i 26, klejami cyjanoakrylowymi MULTIBOND-410 lub 451, 453 albo klejem elastycznym MULTIBOND ultra MS.
Odpowiedź trochę skomplikowana ale pokazuje skalę problemu. Dociekliwych proszę o zadawanie pytań a także poczytanie informacji na stronie www.kleje-przemyslowe.pl

6 komentarzy:

  1. Witam Chciałbym połączyć miedziane płaskowniki które będą w środowisku wilgotnym i pracować meczanicznie. Proszę o podpowiedź jakiego kleju można użyć jak i gdzie i za ile może kosztować.
    Piotr

    OdpowiedzUsuń
  2. Elementy z miedzi kleją się stosunkowo łatwo, ponieważ miedź jest metalem aktywnym chemicznie a przez to też korozyjnym. Kwestia wodoodporności dotyczy oczywiście samej spoiny ale należy pamiętać, że niezabezpieczona przed korozją miedź będzie ulegać utlenianiu i w okolicy krawędzi spoiny może następować jej destrukcja np. podchodzenie wody pod spoinę.
    Warto więc zabezpieczyć metal przed korozją.
    Samą spoinę można wykonać klejem epoksydowym (możliwość wypełniania większych szczelin, klejem MMA lub anaerobowym.
    Tyle mogę poradzić opierając się na samym zapytaniu. Poproszę o więcej szczegółów, to wskażę konkretny klej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam
    Mam nastepujacy problem korozja uszkodziła odpływ z emaliowanego brodzika. Jak zwykle nie jest łatwo go wymienić. Uszkodzenie przypomina pęknięcie (przecięcie) w samym otworze (podłoczeniu)idące od otworu w brodziku .Jest tego jakieś 8-10 mm.Czy mógłby Pan coś mi doradzić?
    Andrzej

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam
    Mam pytanie, jaki materiał można zastosować do naprawy ubytków na wale pompy przemysłowej wykonanym ze stali kwasoodpornej?

    OdpowiedzUsuń
  5. Wiem, że do takich rzeczy na pewno nadaje się klej anaerobowy https://powerrubber.com/kat/kleje/klej-anaerobowy/ który w sumie często stosuje się np. przy klejeniu łożysk. Jako, że są to metalowe elementy to zapewne bez problemu również sklepi inne rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jakim klejem do metalu skeić pekniętą klamkę metalową ze staliwa o przekroju około 1-1,5 cm kw.? Jaką technikę klejenia zastosować?

    OdpowiedzUsuń